Jak velkou si vytvořit finanční rezervu?financni-rezerva.png
 
Datum: 29.03.
 

Jak velkou si vytvořit finanční rezervu?

Myslí lidé na „zadní vrátka“? Někdo ano, jiní naopak finanční rezervu vůbec neřeší. Pouze třetina rodin má vytvořenou rezervu alespoň na 3 měsíce života. Přitom právě aktuální dění v souvislosti s výskytem koronaviru nám dokazuje, že je rezerva opravdu potřeba. Zkuste si představit situaci, kdy se ze dne na den ocitnete bez příjmu. Jak dlouho byste vydrželi jen s vlastní rezervou? 

To, že takové situace mohou nastat, víme všichni. Jen si je možná nechceme připustit. Naučili jsme se žít v době blahobytu, kdy můžeme mít téměř vše, na co pomyslíme. Kolikrát i to, na co nemáme. Umožňuje vám současná situace pracovat z domu nebo stále ještě chodíte do práce? A co když se zaměstnavatel dostane do finanční tísně a bude nucen snížit počet zaměstnanců? Právě proto je potřeba být připravený.

Ideální je mít odloženo v rezervě minimálně trojnásobek a ideálně dvanáctinásobek našich měsíčních výdajů. Pokud nám opět poklesne příjem, víme, že máme peníze na celý rok našeho žití, a to nám dává čas vše v klidu vyřešit. 

To, že nemáme našetřeno teď, může být důvodem, proč chtít vlastní finanční situaci změnit a naučit se s penězi pracovat, tak aby vydělávaly nám. Za pár let může být vše úplně jinak. Jen je potřeba začít, každý krok se počítá…

Ing. Lucie Opustilová
lektorka ZFP akademie