20.01.2020
Sdílet

Rozhovor s Markem Rygelem

Marek-Rygel-tvar-ManGo-UP.jpg


Marek Rygel: Největší přidanou hodnotu vidím v našich lidech
 

Součástí ZFP GROUP je už desátým rokem, mimo své práce sklízí úspěchy ve sportovním světě a zbývající volný čas věnuje své rodině. Marek Rygel je důkazem toho, že když se do něčeho pustíte naplno a vytrváte, úspěch se brzy dostaví. O jeho začátcích, cestě do ZFP i kanoistice na divoké řece jsme si povídali ve 4. čísle časopisu Naše ZFP.


Zeptám se na úvod: jak byste popsal Marka Rygela v několika větách?
Marek Rygel je naprosto normální a obyčejný. Pouze ví, co chce, a je disciplinovaný.
 
Desátým rokem jste nedílnou součástí skupiny ZFP. Jak vypadaly vaše začátky?
Mé začátky nebyly ničím výjimečné. Kamarád Jožka Jankůj mě pozval na Základní seminář. Důvodem mé účasti byla pouze možnost inkasovat provize za vlastní smlouvy. Ve financích jsem nikdy pracovat nechtěl. Ale už po pár prvních schůzkách jsem tušil, že jsem objevil něco, co mě baví, má to skutečný význam a hlavně jsem v kariéře viděl dlouhodobou budoucnost a vizi.

Bylo těžké se probojovat až na současnou pozici, kdy stíháte práci, rodinu i sport?
Vlastně ani ne. Já to vidím jako postupný vývoj. Den za dnem. Jednou z mých silných stránek je, že se mi daří plnit naplánované mety. A tak jsem si někdy v lednu 2013 řekl, že po 3 letech bez sportu začnu opět pádlovat a vrátím se ke kanoistice. Absolvoval jsem pár prvních závodů, kdy jsem byl beznadějně v poli poražených, ale postupně jsem se zlepšoval. V roce 2014 jsem si řekl, že chci medaili z mistrovství světa. Naplánoval jsem si jednotlivé měsíce, týdny a konkrétní tréninky a pak už jsem jen dělal, co bylo v plánu. I když se mi nechtělo, i když bylo škaredě, i když mě to bolelo. Když se objeví něco neplánovaného, vyřeším to nejlépe, jak umím, a vrátím se k plánu. A tak to dělám ve všem. Naplánuji si svou cestu k tomu, co chci, a pak už to jen dělám. Den za dnem.

Když už jsme u toho sportu. Kdy jste přišel k myšlence věnovat se kanoistice na divoké vodě?
Pocházím z Dolních Kounic. Tam jste buď hasič, fotbalista a nebo kanoista. Na první trénink jsem přišel v 8 letech a od té doby trénuji.

V kanoistice tedy nejste nováček, jaké úspěchy máte již za sebou?
Medailí je spousta, ale mezi okamžiky, které nikdy nezapomenu, patří třikrát titul juniorský mistr světa. V roce 2014 jsme s Petrem Veselým vyhráli MS na deblkanoi na dlouhé trati a bronz ze sprintu. Roku 2018 jsem se vrátil i na singl a získal jsem individuální stříbro a bronz na MS ve Švýcarsku plus dva tituly mistrů světa v týmových závodech. No a v letošním roce přišlo stříbro na C2 na MS v Seu. To pro mě bylo velice emotivní, protože se mi celou sezonu vůbec nedařilo a výsledek přišel až v tom posledním a nejdůležitějším závodě sezony.

Máte ve sportu vysněné cíle, které byste si v budoucnu rád splnil?
Ještě nikdy jsem nevyhrál individuální titul mistra světa na singlu. Příští rok nás čeká s Petrem poslední sezona na deblu, tak by měla vypadat, jak se patří. Proto budu usilovat o zlatý double titul z obou disciplín na jednom šampionátu. Zatím se to podařilo jen dvěma lidem v historii a já chci být třetí.

Dokázal byste se kanoistikou uživit? Kde vlastně sportovci získávají finance na svou činnost?
Uživit se dá, ale je to pouze sport. Hlavním zdrojem příjmu jsou prize-money a podpora od partnerů. Ale není to fotbal či tenis.

Když se vrátíme k ZFP, co všechno je vaší náplní práce a kde se s vámi mohou lidé setkat?
S Ing. Petrem Doleželem máme společné zázemí v Triniti office v Brně, kde vedu svůj tým, převážně konzultace, porady, a ve zbytku času se věnuji svým klientům. A každý víkend, kdy nejsem na závodech, jsem na seminářích.

Proč by podle vás měl kdokoliv poznat ZFP? Ať už jako klient, zaměstnanec nebo spolupracovník.
Pevně věřím, že účast na Základním semináři otevře lidem možnost vstoupit do velice zajímavého světa. A největší přidanou hodnotu vidím v našich lidech, lektorech, manažerech a ředitelích. Mnozí z nich jsou pro mě vzory úspěchu.

Máte sny, které byste rád do budoucna uskutečnil jak v osobním, tak i v pracovním životě? Co vás nyní čeká?
Aktuálně je pro mě největší výzvou plnit plán sestavený k dosažení pracovních a sportovních cílů pro příští rok a přitom trávit co nejvíce času s rodinou. Jsem velice vděčný za možnost působit v ZFP a neumím si představit jiný scénář svého života, kdy bych nemohl naplno dělat všechno, co mám rád.