10.11.2020
Sdílet

Michal Motyčka



Datum: 11. 11. 2020

V naší společnosti začíná již podruhé. Přiznává, že to napoprvé vzdal. Ale poučil se z chyb, dnes je mu sedmadvacet a má se ZFP po necelých 4 letech dobře rozjetý byznys. Bývalý mládežnický reprezentant ve fotbale a vystudovaný strojař si společně se svými kamarády založil v Hodoníně vlastní kancelář, mluví na rovinu a sází na přátelské vztahy s kolegy. 

Jak ses vůbec dozvěděl o ZFP?
Poprvé jsem navštívil základní seminář v roce 2013, to mi ještě nebylo ani 19 let. Oslovil mě tehdejší kamarád z fotbalového klubu v Blatnici David Těthal, který se stal mým sponzorem. Přiznám se, že na začátku to bylo těžké. Byl jsem mladý, nechal jsem se snadno odbýt a můj jmenný seznam se rychle krátil. Když to vidím zpětně, ani jsem si nezvolil správnou taktiku oslovování. Po dvou třech měsících jsem toho nechal a nastoupil jsem do běžného zaměstnání. Jezdil jsem po celé republice po montážích.

Kdo tě dostal zpět do naší společnosti?
Bylo to hodně kuriózní. Shodou náhod jsme dělali jednu zakázku znovu v Blatnici, kde u mě zastavilo bílé Audi, v okýnku se objevil David a řekl mi, že jsem v takovém autě mohl taky jezdit, kdybych vydržel. Dva dny na to jsem mu zavolal a dostal jsem se zpět do firmy. Poučil jsem se z mladických chyb.

Jak se na to dívali tví rodiče, že jsi opustil zaměstnání a začal podnikat?
Oba byli celý život zaměstnaní a vůbec se na to podnikání ze začátku netvářili. Tvrdili, že přijdu o jistotu výdělku a budu si navíc muset platit sociální a zdravotní pojištění. Byli proti cokoliv měnit nebo si vůbec sjednat nějaký nový produkt. I to se stalo jedním z mých cílů – dokázat nejen jim, ale i mému okolí, že se podnikáním se ZFP dokážu slušně uživit.

Přišla potom ještě nějaká další krize?
Může přijít kdykoliv, i pokud je člověk už na vyšší pozici. Jde jen o to, jak se k tomu každý jeden postaví. Po odmítnutí nesmí složit hlavu do dlaní, ale musí zvednout telefon a zkusit se dovolat dalšímu klientovi. Tento moment je pomyslným sítem, kdo vydrží a kdo končí.  

Čím se snažíš přesvědčit nové základní seminaristy, aby s námi začali podnikat?
Na prezentacích nabízím jasnou strategii: pojď se mnou zbohatnout za deset let. Na začátku se budeš mít nejspíš stejně jako zaměstnanec, ale v dalších letech už může být tvůj život mnohem zajímavější. Snažím se mladé lidi přesvědčit, že i když teď jsou se svým výdělkem v zaměstnání spokojení, jsou single a můžou si dovolit utrácet, s příchodem partnerky, manželky, dětí nebo hypotéky se jejich náklady změní. A v té době už je na to podnikatel připravený, má z čeho brát. Samozřejmostí je být usměvavý, pozitivní a mít dostatek informací. Působí to skvěle. Musíte se umět prodat.

Dnešní mladí lidé, dejme tomu do třiceti let, asi úplně netuší, co je to MLM (multi-level-marketing) a jak vlastně funguje. Můžeš to potvrdit?
S tím se snadno ztotožním, protože jsem to nevěděl vůbec předtím, než jsem šel na základní seminář. A popravdě jsem si to nedokázal reálně představit ani potom, co jsem byl třeba rok v ZFP. Jsem dobrý obchodník, umím prodat produkt, ale dokud pod sebe nezískáte další obchodníky a nevystoupíte o nějakou tu pozici výše, těžko se to představuje.

Jaká je tvá cílovka?
Hodně dobře působí reference. Ve fotbalové kabině to začalo, pokud se někomu stalo zranění a on dostal od pojišťovny slíbené plnění, tak je samozřejmě spokojený a šíří o mně kladný ohlas dál. Je důležité oslovit už mladé lidi, aby finančního poradce prostě nezdědili po rodičích, ale našli si vlastního. Když se zapíše u nás ve dvaceti letech s životním pojištěním, tušíme, že časem k nám znovu přijde pro stavební spoření, hypotéku nebo doplňkové penzijní spoření.

Jak se staráš o nové obchodníky, které přivedeš na Základní seminář? Tím to zdaleka nekončí…
Tam to teprve začíná! Nekončí to ani tím, když s ním uzavřeš smlouvu a podělíš se s ním o provize. Je potřeba si s člověkem naplánovat další fázi, pozvat ho na poradu do kanceláře, ukázat mu, co děláme, jak se může zapojit, třeba zatím jen jako přivýdělek k zaměstnání. Voláme si, potkáváme se a třeba i týden co týden si ukazujeme, jaké jsou novinky na finančním poli.  Já osobně říkám věci na rovinu, když řeknu A, zmíním člověku samozřejmě i B. Tohle se mi osvědčilo a těší mě, že se na mě lidé nebojí obrátit, když něco potřebují a já jim mohu pomoct.

Jak si organizuješ svůj čas?
V pondělí si s kluky v kanceláři domluvíme, jak by měl celý týden vypadat - kdo nám byl na seminářích, kdy se s nimi znovu potkáme. Do čtvrtka pak jezdíme po schůzkách a děláme prezentace. V pátek dopoledne vyřešíme, kdo nám jde nově na základní seminář, kdo je tam doprovodí. V pátek odpoledne máme volno a v sobotu dopoledne jsme na semináři. Neděle pak u mě patří fotbalu, což manželka akceptuje a chodí se na nás ráda dívat.  

Zmínil jsi, že chceš zbohatnout za 10 let. Jaký je tedy tvůj dlouhodobý životní cíl?
Rád bych vybudoval úspěšnou firmu na bázi kamarádství a vzájemné pozitivní motivace. Mám to samozřejmě i nějak vyčísleno, ale nemám v plánu ve 35 letech přestat pracovat a cestovat po světě. Stačí mi, když budu s manželkou žít spokojený život, budu mít kde bydlet a budu vědět, že se můžu na kolegy ve firmě spolehnout, protože jsem jim předal své dobré i špatné zkušenosti a oni už nemusí opakovat mé začátečnické chyby.